Головна
Реєстрація
Вхід
Неділя
18.02.2018
10:50
| RSS
Студентське наукове товариство Інституту філософської освіти і науки


 • Головна сторінка
 • Інформація про сайт
 • Каталог файлів
 • Каталог статей
 • Форум
 • Фотоальбоми
 • Гостьова книга
 • Зворотній зв'язок
 • ПРОЕКТ ПГК
 • Дошка оголошень
 • 
  
  Наша електронна скринька NTSA_IFON@NPU.EDU.UA
   Дневник 
  Головна » 2009 » Жовтень » 16 » Гуманітарна освіта. Секція: 1. Гуманітарна освіта між Болонським процесом та традиціями. Автор роботи: Н.А. Радченко
  00:36
  Гуманітарна освіта. Секція: 1. Гуманітарна освіта між Болонським процесом та традиціями. Автор роботи: Н.А. Радченко
  «Гуманізація чи гуманітаризація?»
   
   
  Радченко Наталія Анатоліївна, к.філос.н., ст. викладач кафедри філософії Київського міського педагогічного університету ім. Б.Д.Грінченка

  Напрям ІІ: Гуманітарна освіта

  Секція 1: Гуманітарна освіта: між Болонським процесом і традиціями європейських університетів

   

  Останнім часом лунає багато закликів щодо необхідності гуманізації та гуманітаризації сучасної  освіти. Однак постає питання — що мається на увазі, коли йдеться про ці процеси і який із них має стати на сьогодні пріоритетнішим?

  Гуманітаризація — це перенесення акценту на гуманітарні дисципліни у освітньому процесі. Гуманізація ж освіти передбачає, насамперед, орієнтованість педагога на індивідуальні риси кожного учня, взаємоповагу і довіру між учителем і учнем. В цьому контексті поняття гуманізації часто вживається разом з поняттям демократизації освіти.

  Однак чи правомірним є зведення поняття гуманізації освіти лише до сфери взаємостосунків і чи не варто включати сюди окрім врахування психологічних особливостей учня та студента також виховання людської гідності і моральної та громадянської свідомості?

  Гуманісти доби Відродження, говорячи про Studia Humanitatis, мали на увазі такі дисципліни, що вивчають людину з точки зору її особливостей і сприяють її загальному розвитку і звеличенню, формують людину й розвивають її духовну природу і включали до них поезію, історію та філософію. 

  Однак сьогодні гуманітарна освіта є настільки ж замкнутою, як і технічна. В.М. Розін та С.К. Булдаков, наприклад, ототожнюють поняття гуманізації та гуманітаризації і вживають в такому сенсі: «гуманізація технічної і технізація гуманітарної освіти» [2, с. 162], наголошуючи на необхідності встановлення діалогу між ними. Дійсно, однією з проблем сучасної освіти є надмірна її спеціалізація, що призводить до виключення людини, що є суб’єктом освітнього процесу із реалій сучасного світу з усіма його проблемами і негараздами.

  А Х. Ортега-і-Гассет зауважує, що для формування загальної культури особистості, що, на його думку, має бути найголовнішим завданням Університету, необхідно включити в програму навчання в першу чергу фізику, біологію, історію, соціологію та філософію, тобто ті дисципліни, що роблять з людини пересічної людину культурну [1, с. 88]. Класичний Гумбольдтівський університет мав на меті дати студенту професійну освіту і створити умови для наукової діяльності, вважає іспанський філософ, однак сьогодні більш актуальним є повернення до ідеалів Середньовічного університету з його орієнтацією на високу освіту.

  В такому разі гуманізація виходить за межі гуманітаризації освіти і стає загально цивілізаційним імперативом сьогодення, що покликаний виховувати людину, свідому щодо тих процесів, що відбуваються у світі, готову до діалогу і таку, що має власну гідність.

   

  Література:

  1.      Ортега-і-Гасет Х. Місія Університету // Ідея Університету: Антологія. – Львів, 2002.

  2.      Розин В.М., Булдаков С.К. Философия образования. Учебное пособие - Кострома: КГУ, 1999.- 284 с.

   

  Переглядів: 516 | Додав: fon_G | Рейтинг: 0.0/0
  Всього коментарів: 0
  Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
  [ Реєстрація | Вхід ]

  Форма входу

  Календар
  «  Жовтень 2009  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031

  Друзі сайту

  Copyright MyCorp © 2018
  Сайт управляється системою uCoz