Головна
Реєстрація
Вхід
Неділя
07.06.2020
09:05
| RSS
Студентське наукове товариство Інституту філософської освіти і науки


 • Головна сторінка
 • Інформація про сайт
 • Каталог файлів
 • Каталог статей
 • Форум
 • Фотоальбоми
 • Гостьова книга
 • Зворотній зв'язок
 • ПРОЕКТ ПГК
 • Дошка оголошень
 • 
  
  Наша електронна скринька NTSA_IFON@NPU.EDU.UA
  Категорії розділу
  Мои статьи [24]
  Конференції [29]
  Розміщуються матеріали конференцій, які проводяться Науковим товариством чи за його партнерства

   Каталог статей 
  Головна » Статті » Конференції

  Методологія «дослідних програм» І. Лакатоса

   О. С. Курна

  Інститут філософської освіти та науки

  III курс,спеціальність «філософія (практична психологія)»

  Науковий керівник: доктор філос. наук, професор Н. Г. Мозгова

   

  Методологія «дослідних програм» І. Лакатоса

   

  І. Лакатос основну увагу приділяє не теоріям, як таким, а веде мову про дослідні програми. Науково-дослідна програма є структурно-дінамічною одиницею його моделі науки. Щоб зрозуміти, що таке програма наукового пошуку, згадаємо механіцизм Декарта або Ньютона, або про коперніканство. Послідовна зміна теорій, що витікають з одного ядра, проходить в рамках програми с незаперечною методологією, що показує свою цінність, плодотворність і прогресивність в порівнянні з іншою програмою.

           Таким чином, історія науки, за Лакатосом виглядає, як історія конкуренції дослідних програм. Такий підхід висуває на перший план взаємозв’язок між різними епістемологіями та історіографією науки, а також момент єволюції наукового пошуку.

           Так, Лакатос неодноразово стверджує, що теорії створюються, а його  критерій «прогресивного зрушення проблем», по суті, вводить конструктивістський критерій ефективності при відборі дослідних програм. Але слідом за Поппером він проголошує віру у те, що істина існує і наукові теорії до неї наближуються, спираючись на досвід, хоча в нас нема критеріїв, за допомогою яких ми би мали змогу стверджувати, що ця послідовність теорій рухається до істини.

           Головною одиницею моделі науки Імре Лакатоса є «дослідна програма», яка складається з «жорсткого ядра» та «захисного пояса». Модель науки Лакатоса має два рівні: рівень конкретних теорій, який створює змінний «захистний пояс» «дослідної програми», і рівень незмінного «жорсткого ядра», яке визначає обличчя «дослідної програми». Різні дослідні програми мають різні «жорсткі ядра» , тобто між ними є взаіморівнозначну відповідність.

           В «дослідну програму» Лакатоса входять «методологічні правила», які керують  змінами «захисного пояса». Ці правила поділяються на дві частини: на правила, що показують, яких шляхів дослідження потрібно уникати (негативна евристика); та правила, які показують, якї шляхи потрібно обирати (позитивна евристика).

           Негативна еристика пропонує відмовитись від твердого ядра в тому випадку якщо програма не дозволяє прогнозувати відомі раніше факти.

  Позитивна евристика складається з ряду доказів і припущень, спрямованих на то, як модифікувати, уточнювати «спростовний» захисний пояс. Позитивна евристика грає головну роль у розвитку дослідної програми при майже повному ігноруванні спростувань негативної евристики.

  За характеристикою Лакатоса, дослідні програми є найбільшими науковими досягненнями і їм можна оцінювати на основі прогресивного та регресивного зрушення проблем. Тобто дослідна програма може розвиватися прогресивно або регресивно. Програма прогресує, поки наявність жорсткого ядра дозволяє формулювати все нові і нові гіпотези «захисного пояса». Коли продукування таких гіпотез слабкішає і стає неможливим пояснити нові, а тим більше адаптувати аномальні факти, настає регресивна стадія розвитку. Дослідна програма має більше труднощів, цим більше прогресує її конкурент, і навпаки якщо дослідна програма пояснює більше, ніж конкуруюча, то вона витісняє останню з обігу співтовариства. Це пов’язано з тим , що передбачувані однією програмою факти завжди є аномаліями для іншої.

  В своїх работах Лакатос показує, що в історії науки дуже рідко зустрічаються періоди, коли повністю переважає одна парадигма, як це стверджував Кун. В будь-якій дисципліні існує декілька альтернативних науково-дослідних програм. Істрія розвитку науки, за Лакатосом, - це історія боротьби і зміни конкуруючих дослідних програм, які змагаються на основі їх евристичної сили в поясненні емпіричних фактів, передбаченні шляхів розвитку науки і прийняття контрмір проти ослаблення цієї сили. Кункуренція між ними, взаємна критика, чергування періодів розквіту та занепаду програм надають розвитку науки той реальний драматизм наукового пошуку, який відсутній у Куновській монопарадигмальній «нормальній науці».

  Лакатос бачить у науці внутрішню і зовнішню історії. Внутрішня історія науки базується на основі руху ідей, методології методик наукового дослідження, те, що за словами Лакатоса, складає власний зміст науки. Зовнішня історія – це форми організації і особистісні фактори наукового дослідження. Кун підкреслював велике значення цих «зовнішніх факторів», Лакатос же віддає їм другорядне значення.

  «Мій підхід, - стверджує Лакатос, - передбачає новий критерій демаркації між «зрілою наукою», яка складається з дослідних програм, та «незрілою наукою», що працює за зразком проб і помилок.»

   

  Використані джерела:

  1.     Лакатос И. Доказательства и опровержения : как доказываются теоремы / Имре Лакатос ; [пер. с англ. И. Н. Веселовского]. – М. : URSS, 2010. – 152 с.

  2.      Лакатос  И. Избранные произведения по философии и методологии науки / Имре Лакатос ; [пер. с англ. И. Н. Веселовского, А. А. Никифорова, В. Н. ПорусаМ]. – М. : Акад. проект, 2008. — 475 с.

  3.     Лакатос  И.  История науки и ее рациональные реконструкции / Имре Лакатос // Кун Т. Структура научных революцій / Томас Кун. - М. : АСТ, 2001. – С. 455–524

  4.     Лакатос  И. Фальсификация и методология научно-исследовательских программ / Имре Лакатос // Кун Т. Структура научных революцій / Томас Кун. - М. : АСТ, 2001. - С. 265–454

  5.      Панин  А. В. Диалектический материализм и постпозитивизм: критический анализ некоторых современных буржуазных концепций науки / Александр Владимирович. - М. : Изд-во МГУ, 1981. - 240 с. ; 20 см. - (Диалектический материализм).

   

   

  Категорія: Конференції | Додав: San-Antonio (20.06.2010)
  Переглядів: 7248 | Рейтинг: 0.0/0
  Всього коментарів: 0
  Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
  [ Реєстрація | Вхід ]

  Форма входу

  Друзі сайту

  Copyright MyCorp © 2020
  Сайт управляється системою uCoz